Høyre baner vei i Nord-Norge
Høyres Nord-Norgesbenk på Stortinget er storfornøyd med vegsatsingen i egen landsdelså langt.

Høyres Nord-Norgebenk på Stortinget er storfornøyd med vegsatsingen i egen landsdel så langt. Etter regjeringsskiftet har det blitt et taktskifte i veibyggingen i Nord-Norge. Investeringene har økt, veiene blir vedlikeholdt slik at vedlikeholdsetterslepet nå endelig går ned og tilskuddene til fylkesveier har skutt i taket.
Her er de viktigste fakta om tidenes satsing på nordnorske veier:
– tOver en dobling i riksveiinvesteringene til landsdelen, fra ca. 1 mrd.kr i året under de rødgrønne til over 2,5 mrd. i året med dagens regjering. På to år har dermed Høyre/Frp-regjeringen bevilget tlike mye til Nord-Norge som de rødgrønne gjorde på sine siste fire år.(1)
– tRegjeringen ligger 50 % over det planlagte rødgrønne nivået på tilskudd til fylkesveier – det har så langt gitt Nord-Norge 200 mill. kr mer – og nesten 600 mill. kr totalt.
–tKraftig satsing på vedlikehold av vei gir ny asfalt og redusert forfall over hele Nord-Norge.
–tBompengebelastningen er redusert med over 700 millioner kroner, og mer skal det bli!
Dobling i riksvegbevilgningene – mer på to blå år enn fire rødgrønne år
I perioden 2010 til 2013 fikk Nord-Norge i gjennomsnitt om lag 1 mrd. kr i året i riksveiinvesteringer. Det utgjorde under 15 % av riksveibevilgningene totalt. Etter regjeringsskiftet har dette økt betraktelig, og i 2014 og 2015 har Nord-Norge fått riksveiinvesteringer for over 2,5 mrd. kr i året, sammen med en kraftig økning i bevilgningene totalt, så utgjør det over 20 % av bevilgningene.
Vedlikehold av riksvei – vedlikeholdsetterslepet går ned
Det har vært en kraftig økning i vedlikehold. 2015 er første gang på flere tiår at forfallet på riksveiene stanses og vedlikeholdsetterslepet faktisk reduseres. Det blir bedre veier, ikke dårligere veier i år. Satsingen på veivedlikehold har økt om lag 67 % i forhold til det rødgrønne forslaget til 2014-budsjett. Det gir resultater. Aldri har det blitt asfaltert mer vei enn i år.
Fylkesveier – Økning på 125 % nasjonalt – over hver fjerde krone til Nord-Norge.
Regjeringen har trappet kraftig opp satsingen på fylkesveier. I Nasjonal transportplan er det lagt opp til at det årlige gjennomsnittet i bevilgningene skal være 688 mill. kr i årene 2014 til 2017. Til nå har Høyre/Frp-regjeringen lagt på bordet 1039 mill. kr årlig. Av de 44 000 kilometerne med fylkesveiene i landet ligger 8530 km i Nord-Norge (19 %). Likevel går hele 28,5 % av tilskuddet til fylkesveier til landsdelen vår – godt over hver fjerde krone. I 2014 og 2015 har til sammen over en halv milliard kroner (590 millioner) blitt overført til fylkesveiene i Nord-Norge. Skulle man lagt til grunn det rødgrønne nivået på fylkesveisatsing ville dette vært 200 millioner lavere, bare 390 mill. kr.
Prosjekter som er satt i gang av regjeringen:
Regjeringen har gitt klarsignal, og fremskyndet en rekke prosjekter over hele Nord-Norge.
–tE6 Helgeland – bygging startet på Helgeland Nord. Prosjektet vil gi 00-150 arbeidsplasser i året. 300 mill. kr økt statlig andel, vil spare bilistene for over 400 mill. kr (2)
–tRv 83 Innfartsveien til Harstad (del av Harstadpakka)
–tRv 80 Innfartsveien til Bodø (del av Bodøpakka)
–tRv 94 Innfartsveien til Kvalsund og Hammerfest (fremskyndet fra etter 2018 til 2015).
–tE105 Kirkenes – Russland fått økt bevilgning og mer effektiv gjennomføring.
–tKVU Fiskebøl – Å: Satt i gang og mottatt. (3)
–tVi fremskynder tunnel i Tjernfjellet, som har vært etterlengtet i tiår. (prosjektet skulle hatt oppstart en gang etter 2018, får oppstart i 2015).
–tVi fremskynder nye løsninger i Kvænangsfjellet.
–tFremtidsrettet trasévalg for E8 inn til Tromsø er tatt, etter tiår med ubesluttsomhet.
Det blir ofte hevdet at regjeringen «bare følger opp Nasjonal transportplan». Det er helt riktig at regjeringen følger opp NTP, noe annet skulle bare mangle. Men det er ikke gitt at Nasjonal transportplan følges opp bare fordi den finnes. Med den forrige regjeringen ble 22 prosjekter i Nasjonal transportplan forsinket av ulike årsaker, blant annet grunnet for lite penger. I Nord-Norge ble tre prosjekter forsinket på grunn av vesentlige lavere bevilgninger enn forutsatt i NTP (4):
–tE8 Riksgrensen – Skibotn
Med denne regjeringen er flere prosjekter fremskyndet i forhold til Nasjonal transportplan
–tE6 Sørfold skal vurderes som OPS-prosjekt, og vi planlegger det for å komme i gang med det. De 16 tunnelene på strekningen oppfyller ikke dagens krav til sikkerhet. Prosjektet ligger ikke inne i dagens NTP. Her kan det bli byggestart våren 2018(8), dersom det prioriteres i neste NTP.
–tLavere bompengenivå i Bodø-pakka og Harstad-pakka.
40 års fergeavløsningordning på fylkesvegene
Regjeringspartiene har sammen med Venstre og KrF også sikret en 40 års fergeavløsningsordning for fylkesvegene. Dette gir mange prosjekter i nordnorske kystkommuner en langt bedre finansiering og mulighet for realisering av fastforbindelse. Slikt er viktig for regional utvikling, effektiv transport for næringsliv og gjør det enklere å øke bosettingen i disse områdene. Lederen av Ullsfjordforbindelsen uttalte at med denne endringen var nå forbindelsen så godt som fullfinansiert og bidrar til å kutte strekningen Tromsø – Alta med rundt ti mil. (11)
–tTromsø lufthavn får etterlengtet oppgradering for internasjonal luftfart
1 På grunn av forvaltningsreformen, der mange tusen kilometer vei ble overført fra staten til fylkene er det ikke mulig å sammenligne tall fra før 2010. Alle tall er prisjustert til 2015-nivå.
2 Utregning fra at 2015-propen sier vel 900 mill. kr spares på E6 Helgeland Nord og E134 Seljord – Åmot. På E134 skulle det kreves inn ca. 500 mill. kr.
3 https://www.regjeringen.no/no/aktuelt/kvu-e10-fiskebol–a-i-lofoten-samferdselsministeren-har-mottatt-utredning-fra-statens-vegvesen/id2438087/
4 https://www.stortinget.no/no/Saker-og-publikasjoner/Sporsmal/Skriftlige-sporsmal-og-svar/Skriftlig-sporsmal/?qid=61412
5 http://www.ifinnmark.no/kvalsund/hammerfest/alta/forste-spadetak-pa-riksvei-94/s/5-81-100730
6 https://www.stortinget.no/no/Saker-og-publikasjoner/Sporsmal/Skriftlige-sporsmal-og-svar/Skriftlig-sporsmal/?qid=61161
7 Prosjektet er 1600/2770 = 57 % finansiert i NTP. Lagt til grunn 3 års byggetid betyr det byggestart i 2022.
8 http://www.vegvesen.no/Europaveg/e6sorfold/fakta
9 https://www.regjeringen.no/no/dokumenter/prop-53-s-20102011/id629287/?ch=5
10 https://www.regjeringen.no/no/aktuelt/anleggsstart-for-e6-helgeland-nord—2.-september-2015/id2438093/
11 http://www.nordlys.no/samferdsel/ullsfjordforbindelsen/dette-er-stralende-nyheter/s/5-34-181335
12 http://www.an.no/nyheter/bodo/valg2015/bodo-blir-snuhavn-for-cruisetrafikk/s/5-4-157573
13 https://www.regjeringen.no/no/aktuelt/jumbojeter-kan-bli-en-realitet-pa-bodo-lufthavn-avinor-skal-utrede-oppgradering-av-rullebanen/id2438541/
14 https://web.retriever-info.com/go/?p=196145&&a=32162&&sa=2015607&&x=8c49da276e36ef3932a705efbb0b7968&&d=055122201509041eb8a6546b88bb3ce4eda4a99453cf69&&s=55122