Konflikten i Øst-Ukraina

Følgende uttalelse ble vedtatt av Troms og Finnmark Høyres årsmøte i helga

Ukraina
Ukraina

Over 13.000 mennesker har mistet livet siden 2014 da konflikten mellom Russland og Ukraina om Luhansk og Donetsk-regionen brøt ut. Russland hærsatte i 2014 Krimhalvøya, og annekterte den senere fra Ukraina til heftige protester fra verdenssamfunnet. Noe liknende har ikke skjedd i Europa siden andre verdenskrig.

Nå stiller Russland igjen store troppestyrker opp på grensen til Ukraina. Ansamlinger av stridsvogner, rakettutskytningsramper og soldater tyder på at Russland vil ta over kontrollen av Luhansk og Donetsk.

Troms og Finnmark Høyre, som representerer det fylket i Norge som grenser til Russland, vil protestere på det sterkeste. Det er skremmende når landet nå igjen viser vilje til å bruke militær makt overfor et mindre naboland. Troms og Finnmark Høyre støtter Ukraina og dets folk og gir sin fulle tilslutning til G7-landene som ber Russland om å stanse provokasjonene og trappe ned spenningsnivået etter den store styrkeoppbyggingen på grensen til Ukraina.