Frisk Oslofjord og fiskernes viktige rolle
lørdag 29. april 2023
14:00 – 22:00
Bli med på en spennende dag med fiskere og spennende foredrag

Detaljer
Velkommen til temakveld!
Frisk Oslofjord og fiskernes viktige rolle
Program for dagen finner du lenger ned på siden
Påmelding til Amalie på amaliebech1@icloud.com eller mob 97882212.
❗️NB! Her er det først til mølla – begrenset plass!
(Gi beskjed om evnt. allergier pga matservering)
Færder Høyre har gleden av å invitere til årets viktigste arrangement, nemlig «Frisk Oslofjord og fiskerens viktige rolle».
Arrangementet vil finne sted den 29. April i seilerbua på Hvasser, og vil fokusere på viktigheten av å opprettholde et sunt og bærekraftig artsmangfold i Oslofjorden.
Oslofjorden er et av de viktigste havområdene i Norge, og er hjemmet til en rekke arter som på sin unike måte har formet vår kystkulturarv. Fiskerinæringen, var og fortsatt er bærebjelken i en rekke av våre lokalsamfunn her i kommunen vår. Det er derfor så utrolig viktig at vi sammen kan finne gode løsninger på hvordan vi skal ta vare på fjorden vår, slik at vi ikke ender opp med en sommer der hvor våre barn og barnebarn ikke lenger vil kunne fiske etter sandkrabber, bade i en ren Oslofjord, ei heller få smake på ferske, miljøsertifiserte Færder-reker rett fra fiskebåtene på Hvasser.
Ordførerkandidatene til Ap, Sp, FrP og vår egen og kjære Tom Mello vil tilbringe dagen i forkant av arrangementet på den lokale fiskebåten «Solvaag» for å lære hvordan de lokale kystfiskerne daglig høster miljøsertifiserte, bærekraftige reker her i vår kommune. De vil gå ombord på båten tidlig om morgenen og tilbringe dagen med å fiske rekene som vi skal nyte på temadagen.
På temadagen kommer det interessante og kunnskapsrike foredragsholdere fra hele skagerakkysten som vil dele sin kunnskap og sine ulike perspektiver med oss. Temaet for dagen vil være hvordan sjø og land best mulig kan gå hand i hand, samt hvordan vi kan få økt den lokale rekruttering til et av Norges mest fremtidsrettede og bærekraftige yrker, nemlig fiskeriyrket. Vi vil få en innføring i hvilke konkrete tiltak som de lokale kystfiskerne har satt inn for å hjelpe på å bevare bestanden av kysttorsken her i Oslofjorden. Vi vil også få høre noen av ekspertenes tanker rundt hvilke tiltak som vi som sivilsamfunn må sette inn for å være med på å sikre en frisk og levende Oslofjord med plass til alle.
Dette arrangementet er åpent for alle medlemmer i Færder Høyre som er interessert i å lære mer om betydningen av en frisk fjord og lokal verdiskapning. Det vil være en flott mulighet til å møte og nettverke med fiskerinæringen.
Vi ser frem til å se akkurat deg!
