– En kommuneplan må være realistisk
Hvordan skal Nerstad utvikles videre? Gunbjørn Vidvei mener svaret ikke er å sette av stadig nye arealer, men å bruke arealene som faktisk kan utvikles. I sitt innlegg i kommunestyret argumenterte han for en kommuneplan som både legger til rette for vekst og er realistisk å gjennomføre.

Kommuneplanens arealdel handler om hva slags kommune Sigdal skal være, og om vi klarer å lage en plan som faktisk kan brukes.
Jeg mener forslaget til ny arealdel er godt. Det legger til rette for utvikling, men rydder samtidig opp i gamle arealreserver, urealistiske byggeområder og oppdaterer bestemmelser tilpasset realistiske muligheter.
Boligreserven på Nerstad er beregnet til 181 boenheter, inkludert det som er godkjent regulert. Tar vi med Solumsmoen, er reserven 220 boenheter. Beregnet boligbehov for Nerstad i planperioden er 90–105 boenheter. Det betyr at planen gir et betydelig handlingsrom.
Jeg ser av behandlingen i formannskapet at det ble diskutert om planen gir gode nok utbyggingsmuligheter på Nerstad.
Jeg er helt enig i at Nerstad har en krevende arealsituasjon. Tettstedet er oppdelt og omkranset av dyrket mark. Planbeskrivelsen sier tydelig at det er en utfordring å finne større sammenhengende områder for videreutvikling av Nerstad. Løsningen i planen er derfor fortetting og flere mindre byggeområder.
En arealplan skal være offensiv, men den må også være realistisk.
Planforslaget gjør også noe viktig for gjennomføringen på Nerstad. Det åpner for at fradeling og oppføring av inntil seks boenheter kan behandles uten reguleringsplan i flere boligområder på Nerstad, forutsatt at tiltakene er i tråd med kommuneplanen og at det foreligger tomtedelingsplan. Det kan gjøre mindre boligprosjekter mer gjennomførbare, siden man slipper ytterligere tid og kostnader til detaljregulering.
Jeg mener Nerstad trenger både eneboligtomter og konsentrert bebyggelse. Vi må bruke de arealene som faktisk lar seg utvikle.
Dette planforslaget er ikke perfekt. Ingen kommuneplan er det. Men det er en plan som rydder opp, prioriterer tydeligere og gir realistiske utviklingsmuligheter i hele kommunen med det utgangspunktet vi har.