Bærum lytter til innspillene og endrer SFO

Politikerne i hovedutvalg for oppvekst og utdanning i Bærum har gått gjennom evalueringen av den ordningen som ble innført 1. august 2025. Den gang måtte vi innføre en ordning som ga 2,5 timer gratis SFO-tid hver dag etter at vi hadde fordelt gratistiden på noen hele dager tidligere.

Det var det ikke adgang til å fortsette med. Da vi fikk saken i april 2025 og raskt måtte bestemme oss for en ny løsning for å få den innført 1. august 2025, opplevde vi at det var krevende å finne en løsning som ivaretok alle ønsker om fleksibilitet, økonomi, stabil bemanning, godt tilbud i hele åpningstiden og moderat mengde administrasjon.

Erfaringene ett år senere er at vi har Norges nest høyeste bruk av SFO, økonomien er tilfredsstillende, men at ordningen med fordeling av gratistid fordelt på morgentid og ettermiddagstid oppleves for lite fleksibel, og heller ikke til barnas beste fordi gratistiden etter skoletid blir for kort til å delta fullverdig i aktiviteter på ettermiddagen.

Da er det naturlig å endre ordningen, men fortsatt må vi politikere avveie de samme forhold som i fjor.

Denne gang har vi lagt mindre vekt på økonomi og vedtok 12. mai å plassere hele gratistiden på 2,5 timer direkte etter skoledagens slutt. Det er i tråd med det kommunedirektøren foreslo.

Det vil i praksis bety at det er gratis å gå på SFO til rundt halv fire på ettermiddagen fem dager i uken. Fulldagstilbudet er fra halv åtte til fem på ettermiddagen.

Kommunedirektøren foreslo ingen ytterligere endringer, men et enstemmig utvalg vedtok også at de med gratisplass skal ha anledning til å kjøpe plass på SFO alle dager i feriene og på skolens fridager hvor SFO har åpent når det planlegges og bestilles i god tid.

Det er vanskelig å overskue alle konsekvensene ved endringene, ikke minst de personalmessige og økonomiske ute på tjenestestedene. Utvalget har derfor bedt om en løypemelding innen utgangen av mars neste år.

Det er noen som kunne ønske seg enda større fleksibilitet, men nå har vi etterkommet hovedønsket om å flytte all gratistiden til etter skoletid. I tillegg er det gitt mulighet for å kjøpe ekstra dager på SFO i ferier og på fridager for dem som benytter gratistilbudet.

Det er lettere å slippe opp enn å stramme til, og nå slipper vi altså litt opp, men vi vil holde et våkent øye med utviklingen.

Vi håper på høy deltagelse i både fulltidsplasstilbudet og gratisplasstilbudet. SFO er en viktig inkluderingsarena, og vi ønsker å gi et godt tilbud i hele åpningstiden.