Et godt liv starter med en god barndom

Dette er et budskap vi tar på alvor i Bærum. Det håper jeg alle barn og foreldre som i disse dager har sitt første møte med Bærums-barnehagen merker.

Jeg ønsker alle våre 2200 dyktige ansatte tilbake fra en vel fortjent sommerferie og er glad for at dere nå er klare til å ta imot foreldre og barn som er spente på en ny barnehagehverdag. 2086 helt nye barn starter i disse dager i våre barnehager, og totalt har vi 7473 barn i våre kommunale eller private barnehager. Både ledere, pedagoger, assistenter og andre er dedikerte ansatte er klare til å fylle hver dag med lek og læring. Foreldrene skal være trygge på at både våre ansatte og vi politikere gjør alt vi kan for at barnehagehverdagen skal være trygg, lærende, utfordrende og morsom.

Gode barnehager bidrar til å gi barn en god start på livet, og jeg er veldig glad for at regjeringen, med de samarbeidende partiene, sørger for at flere av de barna som trenger det mest får mulighet til å gå i barnehage. Det er bra at ordningen med gratis kjernetid på inntil 20 timer i uken er utvidet for lavinntektsfamiliene. I tillegg er det satt et tak på foreldrebetalingen. Nå får også barn født i november rett på barnehageplass fra måneden de fyller ett år.

Forskning viser at gode pedagogiske tiltak gir gevinster på lang sikt i form av bedre skoleresultater og økt arbeidsdeltagelse. Dette tar vi på alvor. Tidlig innsats er et begrep i Bærums-skolen. Det er det også i Bærums-barnehagen.

For Høyre er det viktig at det både er leking og læring i våre barnehager og skoler. Alle barn i Bærum skal være godt forberedt til sin første skoledag, og vi vet at lekens betydning for barnas utvikling er viktig. Alle våre barnehagebarn skal oppleve mestringsfølelsen, de skal leke og samarbeide. Derfor satses det betydelig på språkutvikling, bekjempelse av utenforskap og mobbing. Arbeidet skal fortsette og intensiveres. Bærum er en av noen få kommuner som er en del av regjeringens realfagsløft. Dette betyr i praksis at noen av våre barnehager samarbeider med sine nærskoler for å legge til rette for en sammenhengende matematikkopplæring fra barnehagen og ut grunnskolen. Vi lykkes i vårt arbeid med å få flere barnehagelærere, og antall pedagogiske ledere blir stadig flere. Kompetanseutvikling er viktig, og alle våre ansatte har mulighet til å benytte seg av etterutdanningstilbudene vi tilbyr.

For å kunne ta imot alle våre yngste innbyggere også i årene fremover, vil vi fortsatt ha fullt trykk på barnehageutbyggingen. Kapasiteten i de eksisterende barnehagene skal utnyttes, men vi skal også bygge mange nye barnehager. I år åpner vi Forneburingen barnehage hvor det etter hvert vil være plass til 300 barn. Oskar Flatland (5) som akkurat har startet i den nye barnehagen sier til Budstikka « – Det er bra å gå i en barnehage som er så stor at taket går helt opp i himmelen. Jeg har masse plass.» Det er umulig ikke å smile av en slik positiv kommentar. Fra politisk side følger vi nøye med. Våre krav til alle våre barnehager vil være like strenge når det gjelder innhold, uansett størrelse. Den nylig fremlagte foreldreundersøkelsen viser at foreldrene er godt fornøyd med våre barnehager. Det er vi glade for, men vi skal fortsette arbeidet og bli stadig bedre.

Vi har all grunn til å være stolte av våre barnehager, men vi må hele tiden videreutvikle og forbedre. Derfor fortsetter vi «Prosjekt Bærums-barnehagen».

I Bærum skriver vi Bærums-barnehagen med stor B, det fortjener våre barn og ansatte.