Gode grunner til å støtte X Games

Petter Holone fra partiet Liberalistene skriver i Budstikka 25. mai at kommunens økonomiske støtte til X Games er sløsing med skattepenger.

X Games er verdens største actionsport-arrangement. Årets konkurranser på Fornebu ble fulgt av anslagsvis 100 millioner mennesker via sosiale medier og andre kanaler, i tillegg til at NRKs TV-bilder gikk verden rundt. Det gir Norge høy synlighet internasjonalt og bidrar til å sette Bærum på kartet. I tillegg er flere av verdens beste utøvere norske, noe som ble tydelig understreket da 18-åringen Birk Ruud fra Høvik gikk til topps i slopestylefinalen.

En av de viktigste grunnene til at kommunen mener det er riktig å støtte X Games er at det skaper opplevelser og møteplasser for et yngre publikum i Bærum, utenfor de etablerte arenaene for organisert idrett. Skateboard og snowboard er grener som har sin opprinnelse i uorganisert aktivitet, og som interesserer mange ungdommer som ikke går på ski eller spiller fotball. Bærum har ikke vært gode nok til å legge til rette for slike tilbud, men X Games er en viktig møteplass og kilde til inspirasjon for mange.

Bærum kommune støttet årets X Games med 1,5 mill. kroner, tilsvarende om lag 3,5 prosent av arrangementets totalbudsjett. Kommunens bidrag var imidlertid avgjørende for å få staten og kommersielle partnere med på laget, og bidro slik sett til å utløse mer enn 40 mill. kroner.

Liberalisten Holone mener at de som liker actionsport bør betale regningen selv, noe de også i det alt vesentlige gjør. Realiteten er at den norske samfunnsmodellen, som de fleste av oss verdsetter høyt, innebærer at samarbeid mellom offentlige myndigheter, private aktører og det sivile samfunn gir et tryggere, mer mangfoldig og bedre samfunn enn om alle overlates til seg selv og egen lommebok.

LisbethHammer Krog, Høyre

Ordføreri Bærum

MortenSkauge, Høyre

LederHovedutvalg for miljø, idrett og kultur