Private barnehager bidrar til økt velferd

Kommunestyre i Bærum behandlet i møte den 29. mars en kontrollutvalgssak om kvaliteten i våre barnehager. Det er en viktig sak som berører mange i vår kommune. Der er derfor med glede vi ser at kvaliteten i våre barnehager er meget god. Brukerundersøkelser gir oss karakteren 4,8 av 5. Det er godt å få bekreftet at foreldrene er så fornøyd med våre barnehager. Men vi skal fortsette arbeidet og sørge for at tilbudet blir enda bedre.

Bærum har en god miks av private og kommunale barnehager. Noe av vår suksess er etter min mening nettopp dette. Denne miksen gjør at vi kan lære av hverandre og gjøre hverandre gode til beste for våre barn.

SV og Rødt ser bokstavelig talt rødt når private barnehager blir positivt omtalt. De vil ha slutt på at såkalte «velferdsprofitører» utnytter offentlige midler.

Sett fra Høyres side handler det om å ta alle krefter i bruk til alles beste, nemlig markedsøkonomi.

Kristin Clemet skriver godt om dette i Aftenposten 30. mars.

Generelt er det i dag bred enighet om at markedsøkonomien er det beste økonomiske systemet vi kjenner, og at den har vært en helt nødvendig forutsetning for den enorme velstandsøkningen verden har sett de siste hundreårene. Uten markedsøkonomi blir det ingen velstand, og uten velstand blir det ingen velferd. Levestandarden er best og de sosiale forskjellene er minst der den økonomiske friheten er størst, som for eksempel i Norden.

Markedsøkonomiens kjerne er at den leder til innovasjon. Den får oss til å forsøke å gjøre noe bedre eller mer effektivt.

Men forutsetningen for at vi skal ønske å gjøre noe bedre, arbeide ekstra eller ta en større risiko, for eksempel ved å satse egne eller lånte penger, er at vi har en mulighet til å lykkes. Skal man være villig til å ta risikoen på å tape alt, må man også ha en mulighet til å få gevinst.

Grunnen til at markedsøkonomien har skapt så stor velstand, er at den ikke er et nullsumspill. Nullvekst ville innebære at vi ikke kunne gjøre noe bedre eller mer effektivt enn vi gjorde i fjor – men det gjør vi jo hele tiden.

Stadige forbedringer betyr at vi finner opp stadig smartere måter å arbeide og løse problemer på. Moderne velferdsteknologi, for eksempel, ville aldri sett dagens lys uten at markedsmekanismen fikk virke og kommersielle aktører turte å satse.

Et forbud mot å ta ut profitt fra velferdstjenester kan føre til mindre innovasjon og mindre effektiv drift enn vi ellers vil få.

Alle de pengene SV og Rødt tror de sparer ved å forby profitt, kan altså bli sløst bort, fordi tjenestene skal ytes av monopoler som er mindre utsatt for institusjonell læring, og som driver mindre effektivt. Ikke fordi menneskene er mindre effektive eller smarte, men fordi systemet ikke gir de samme incentivene til kontinuerlig forbedring.

Resultatet av et profittforbud kan fort bli mindre velferd. Da kan Rødt og SVs prinsipper bli kostbare.

For oss i Høyre er det et tankekors at SV og Rødt mener det er greit å drive kommersielt hvis du skal kjøre taxi for kommunen, grave for kommunen, måke eller leverer IKT-tjenester, men hvis du leverer innen klassiske kvinneyrker i omsorgssektoren, skal du ikke få ta ut utbytte. Noen vil si at dette er kvinnediskriminerende.

Bærum ønsker de private barnehagene velkommen til fortsatt å bidra til gode tjenester for våre barn.

Terje Hegge

1.nestleder Bærum Høyre

Anne Lene Hojem (H)

Leder hovedutvalg barn og unge Bærum kommune