Velkommen til første skoledag
Mange av oss husker godt første skoledag i første klasse. Spent, usikker, gledet seg litt og gruet seg litt samtidig.Hvordan ville læreren være?Selv gledet jeg meg til å få mine første lekser og være en av de store barna som gikk på skolen og ikke lenger blant de små i barnehagen.

Vi ser barn som skal begynne på skolen og bobler av læringslyst og motivasjon. Dette må vi ta vare på og jobbe videre med. Det hviler et stort ansvar på skolene våre som skal være en av de viktigste institusjonene i et barns liv og legge grunnlaget resten av livet skal bygges på.
I år ble en annerledes første skoledag. Elevene ankom skolen på ulike tider og håndhilste ikke på rektor. Søsken fikk ikke være med, og på mange skoler fikk ikke foreldrene være med inn i klasserommene for å ta bilde.
Smittevernet må være høyt prioritert til enhver tid.
Da skole og barnehage ble stengt på våren, var det siste utvei. Vi hadde ikke kontroll på viruset og måtte stenge alt. Nå må vi strekke oss langt for å holde skole og barnehage åpen.
Det er svært viktig for barns utvikling å få gå på skolen. Det handler om faglig læring, sosialisering og en mulighet for skolen til å fange opp utsatte barn.
Når kriser rammer, blir vi som samfunn målt på i hvilken grad vi klarer å skjerme barn og unge fra konsekvensene. Det er vi voksne som skal håndtere krisen så barn kan få være barn. Derfor må smittevernet være i førersetet.
Fredag forrige uke besøkte kunnskapsminister Guri Melby Haslum skole. Bærum har jobbet godt med fagfornyelsen, og statsråden tok seg god tid til å samtale med personalet.
Da fortalte rektor hvordan smittevern var noe vi jobbet mye med på våren. Nå har smittevern blitt rutine, og det var igjen mulig å konsentrere seg om fag og nye læreplaner.
Det var motiverende å høre, og det må være målet for mange av oss: at smittevernet er så innøvet at det er rutine og ikke lenger oppleves som et hinder for hverdagen.
Bærum kommune har Norges beste skole med landets sterkeste faglige resultater, og når elevene blir spurt, svarer de at de trives på skolen.
Denne uken kommer tusenvis av elever tilbake på skolen, og noen veldig spente førsteklassinger møter for første gang. De vil møte en skole med faglig sterke lærere, god skolehelsetjeneste, støtte i miljølæreren og en engasjert ledelse.
Velkommen til første skoledag!