Kinoen skal styrkes – ikke legges ned

Kommunens økonomi er presset, og vi mener det er nødvendig å se på nye løsninger som både kan sikre en sterk kino og samtidig frigjøre midler til lovpålagte tjenester.

En av sakene på bystyremøtets dagsorden som har skapt stort engasjement, er forslaget om å etablere «Fredrikstad Kino AS». Enkelte røster i opposisjonen har hevdet at Høyre av ideologiske grunner ønsker å privatisere kommunale tjenester og at kinoen står i fare. – Til begge deler er svaret et klart nei, sier utvalgsleder Marianne Klever Næss.

Pragmatisk løsning i krevende økonomi
Ideologi ligger ikke til grunn for forslaget. Kommunens økonomi er presset, og vi mener det er nødvendig å se på nye løsninger som både kan sikre en sterk kino og samtidig frigjøre midler til lovpålagte tjenester.

Kinoen er en stolthet
– Vi er klar over hvor viktig Fredrikstad kino er, både som kulturinstitusjon og møteplass. Kinoen har vunnet priser, arrangert festivaler og tilbudt film på mange kreative måter. Også vi er stolte av dette, sier Klever Næss. – Men samtidig peker vi på at både kommunens og kinoens økonomi er bekymringsfull.

Eget aksjeselskap
Forslaget innebærer at kinoen etableres som et heleid kommunalt aksjeselskap.
– Vi mener aksjeselskapsformen gir raskere beslutningsprosesser, åpner for strategiske samarbeid og sørger for at kinoens økonomi holdes adskilt fra kommunens kulturbudsjett.  Dette gir kinoen større forutsigbarhet og handlefrihet, samtidig som kommunen skjermer egne kulturmidler, sier hun.

Til kinogjengerne: Kinoen skal bestå!
Klever Næss ønsker å berolige publikum: – Vi vil verken legge ned eller svekke kinoen. Tvert imot tror vi denne modellen gir Fredrikstad kino en bedre fremtid. God film er best på kino – og slik skal det fortsatt være.