Ny bibliotekfilial på Gressvik – et viktig løft for hele byen
Den nye bibliotekfilialen på Gressvik er nå åpnet og har allerede blitt et samlingspunkt for lokalsamfunnet. Over 1000 besøkende første dag viser hvor etterlengtet tilbudet har vært. Samtidig foreslår Høyre en egen leselyststrategi for barn og unge i Fredrikstad, i samarbeid med bibliotek, skoler, barnehager og Høgskolen i Østfold. Målet er å styrke både leseglede, læring og fellesskap – i hele kommunen.

Det er desember og snart skal budsjettet for 2026 behandles av bystyret. På denne tiden i fjor gjorde vi et vedtak som var veldig viktig for alle generasjoner og for utvikling av både lokalsamfunn og byen: Ny bibliotekfilial på Gressvik.
Kommunedirektøren hadde i sitt budsjett ikke funnet midler til å realisere den planlagte nye bibliotekfilialen på Gressvik. På Høyres initiativ prioriterte styringspartiene å legge den inn igjen. Og for et par uker siden ble den splitter nye og fantastisk flotte filialen åpnet på nye Gressvik Torg. Mer enn 1000 besøkende var innom første dag. Et etterlengtet og viktig løft for lokalsamfunnet på Gressvik – og for resten av byen vår. Vi i Høyre er både glade for, og veldig stolte av, at vi gjennomførte dette løftet i årets budsjett. Et vedtak helt i tråd med Høyres kulturpolitikk.
Vi snakker ofte om forskjellen på lovpålagte og ikke-lovpålagte tjenester i en kommune. Ikke alle er klar over at det også innen kulturområdet er lovpålagte tjenester. Kulturskolen er ett slikt lovpålagt tilbud. Folkebibliotekene et annet. Høyre satser derfor på biblioteket og jobber aktivt for å fremme leselyst. I vårt budsjettet for 2026 foreslår vi følgende:
«Det etableres en lokal leselyststrategi for skolene og barnehagene i Fredrikstad, etter modell fra Lillehammer. Allerede etablerte samarbeid og tiltak videreføres, videreutvikles og formaliseres gjennom Bokstart, biblioteket, skolebibliotekene, Litteraturhuset, helsestasjonene, Høgskolen i Østfold (HiØ), Glemmen VGS og områdesatsningen.»
Dagens bibliotek er noe helt annet og så mye mer enn en utlånssentral med lesesaler styrt av karikert fremstilte bibliotekarer med hevet pekefinger og knute i nakken. Biblioteket er en sosial møteplass med spennende arrangementer på både dagtid, kveldstid og i helgene. Det er konserter, foredrag, hobbyverksteder, lesestunder, barnehagebesøk, forfatterbesøk, babygrupper, familiemiddager etter arbeidstid, teaterforestillinger, skoleklassebesøk, podkast og mye mer.
Skoleelever og studenter gjør lekser og forbereder seg til eksamen. Pensjonister og andre oppsøker biblioteket for å lese aviser og magasiner på dagtid. Det er bare fantasien som setter grenser for hva som kan arrangeres i og av et bibliotek. Bibliotekene fungerer både som byens storstue og lokalsamfunnets grendehus.
Nettopp derfor er det så viktig at Fredrikstad nå har fått et nytt topp moderne bibliotek på Gressvik. Et bibliotek som profilerer seg som et familiebibliotek med lokaler som enkelt kan tilpasses alle behov. Dette er et stort og viktig løft for lokalsamfunnet på Gressvik og for alle som bor i kommunedelen. Med kort avstand til byfergen, gode sykkelveier og gode parkeringsmuligheter er den nye filialen dessuten også et godt tilbud til resten av byen. Dette er derfor et viktig løft for hele kommunen.
Og – ikke minst – veldig hyggelig at dette vedtaket ble gjort av et nesten enstemmig bystyre i Desember 2024.