Ansvarlig økonomistyring er en forutsetning for gode tjenester

Gruppelederen i Moss Ap forsøker i sitt leserinnlegg å så tvil om overskudd i kommuneregnskapet er et tegn på god styring. Det er en noe underlig problemstilling.
 
I en tid der kommunene møter økende kostnader og stadig flere oppgaver, er evnen til å skape økonomisk handlingsrom helt avgjørende. Kommuner som har kontroll på økonomien, står bedre rustet til å sikre gode og stabile tjenester. Både i dag og over tid. 
 
For et kommuneregnskap handler om mer enn tall på et ark. Det handler om å sørge for at utgiftene ikke løper fra inntektene. Det handler om å ha reserver til uforutsette hendelser, og å kunne planlegge investeringer i skoler, omsorg og infrastruktur uten å skyve hele regningen over på innbyggerne. Videre er det viktig å vurdere hvordan tjenestene kan organiseres smartere og mer effektivt, slik at kommunen kan levere mer for de midlene som er tilgjengelige.
 
Arbeiderpartiet viser til at regjeringen har økt kommunenes inntekter. Det er riktig at kommunene får mer penger i kroner. Samtidig har kostnadsveksten vært høy, blant annet som følge av prisvekst, renteøkninger og økte lønnsutgifter. I tillegg får kommunene stadig flere oppgaver, samtidig som en raskt voksende eldre befolkning øker presset på helse- og omsorgstjenestene. Resultatet er at kommunene må levere mer, ofte innenfor strammere rammer enn tidligere.
 
Når enkelte kommuner likevel klarer å snu underskudd til overskudd, eller bruke mindre av reservene enn fryktet, skyldes det først og fremst krevende, men nødvendige prioriteringer lokalt. Dette er politiske beslutninger som tas i kommunestyrene, og er på ingen måte kun et resultat av statlige overføringer. En solid kommuneøkonomi bygger på både ansvarlig statlig finansiering og god lokal økonomistyring, kombinert med evne til å tenke nytt og organisere tjenestene smartere.
 
Politikk handler om prioriteringer. Det gjelder uansett om man sitter i posisjon eller opposisjon. Høyre mener at ansvarlig økonomistyring og evnen til å tenke smartere ikke står i motsetning til gode tjenester, men er selve forutsetningen for å levere dem.
 
Innbyggerne i Moss, Fredrikstad og Sarpsborg fortjener en mer nyansert debatt enn den Arbeiderpartiet her legger opp til. Økonomisk kontroll, effektiv ressursbruk og gode tjenester henger sammen. Det er gjennom solid økonomistyring, kloke prioriteringer og evnen til omstilling at vi kan sikre trygge og forutsigbare tjenester for innbyggerne, også i årene som kommer.

Jorunn Karlsen Wiborg
Gruppeleder Moss Høyre