Hydra MC og Oksval Båthavn burde fått fritak fra eiendomsskatt

I dette innlegget skriver Linda Johnstone Sørensen om fritakskriteriene for eiendomsskatt på næring.

– Organisasjoner som ikke driver med næring, og som tjener Nesoddsamfunnet godt, burde ikke betale eiendomsskatt på næring, skriver Linda Johnstone Sørensen. Foto: Elias Rasch / Rasch Produksjon

19. mars behandlet kommunestyret prinsippene for fritak fra eiendomsskatt på næring. Høyre vil egentlig ha hele skatten vekk, men all den tid et flertall insisterer på at den skal beholdes, jobber vi for at den skal være så rettferdig som mulig.

Vi synes ikke det er rettferdig at Hydra MC og Oksval Båthavn – som ikke driver med næring – skal betale denne skatten.

Ifølge flertallet i kommunestyret, må de betale fordi (1) lokalene deres ikke er til allmenn benyttelse, (2) enhver ikke kan bli medlem og (3) de ikke driver med «allmennyttige formål». Høyre mener at det første kriteriet er for strengt, at det andre er feil (alle kan bli medlem i begge foreninger – jeg har sjekket!) og at det siste er for snevert definert.

I dette innlegget vil jeg konsentrere meg om det siste. At Hydra og Oksval Båthavn ikke tjener noen allmennyttige formål, er nemlig helt feil.

Hydra MC har bidratt til Nesoddsamfunnet i mange år. De bistår blant annet Eldrerådet med å sette opp bord og stoler og opprydding etter deres arrangementer. Hver onsdag holder de åpent for alle som vil komme innom for en prat. Hydra har også – helt gratis – gitt ungdommer med moped og lettsykkel opplæring i hvordan man tar vare på kjøretøyene sine. Mang en ungdom på Nesodden har minner om Hydra som trygge vakter, for eksempel på konserter på Hellviktangen, hvor de har stoppet både slåsskamper og passet på tenåringer.

Hydra er også et viktig fellesskap, særlig for menn. Stadig flere menn sliter med mental helse og mannsrollen, og det er viktig med gode rollemodeller og møteplasser. Dette tilbyr Hydra.

Oksval båthavn jobber for en levende og engasjerende havn. Når det er sesong, har de døgnbemannet havnekontor. Videre drifter de gjestehavn, og bidrar til sikker båtdrift, både gjennom rettledning av korrekt fortøyning, sjøsetting og håndtering av avfall. Om vi ønsker oss en renere Oslofjord, bør nettopp disse typer organisasjoner få en sterkere rolle.

Det er ordlyden i de gjeldende fritakskriteriene som medfører at både Hydra og Oksval Båthavn må betale eiendomsskatt. Derfor foreslo Høyre, Frp og Pensjonistpartiet å gi disse fritak. Vi fikk støtte fra KrF, samt én utbryter hver fra Ap og Rødt. Det holdt akkurat ikke til flertall. Vi manglet én stemme.

Høyre mener det som burde være en selvfølge: organisasjoner som ikke driver med næring, og som tjener Nesoddsamfunnet godt, burde ikke betale eiendomsskatt på næring.

Men vi gir oss ikke. Vi lover å prøve igjen når vi ser mulighetene for flertall.

Skrevet av:

Linda Johnstone Sørensen, kommunestyrerepresentant og leder i teknikk-, miljø- og planutvalget