73 år, Drammen Seniorrådgiver ved Universitetet i Sørøst-Norge Ønsket plassering på listen: 1-7
Beskriv kort hvorfor du ønsker å stille som kandidat for Buskerud og hva som er din motivasjon:
Siden jeg var 15 år har jeg vært interessert og opptatt av samfunnsspørsmål og politikk. Jeg er ikke ferdig med politikk. Jeg har erfaring fra lokalpolitikk, stortingspolitikk og i regjeringsapparat som statssekretær, men ikke fylkespolitikk. I lang tid har Buskerud ligget nær hjerte, som fylkesleder har jeg lært dette flotte fylke å kjenne fra Hallingdal til Kongsberg, fra Ringerike til Nedre Buskerud. Alle fylkes kommuner og regioner har sin spesielle identitet og utfordringer, enten det gjelder Nummedal eller Lier. Jeg vil gjerne være med å finne gode løsninger innen rammen av fylkeskommunens politikkområder, jobbe med fylkespolitikere, være pådriver mot myndighetene og få å få til Høyrepolitikk.
Politiske interesseområder:
Områdene spenner fra helse, kultur og idrett til utdanning og kompetanseutvikling. Jeg er også opptatt av næringspolitikk og næringslivets rammebetingelser som vei og bane. Helse, utdanning og kultur er også næringspolitikk, som f.eks helsenæring som knyttes til innovasjon innen teknologi og KI. Jeg er opptatt av å se saker i sammenheng og se helheter, som det å utvikle klynger og kompetansemiljøer. Et eksempel er at jeg har vært med å utvikle en master systems engineering som nå danner grunnlaget for universitetets forskning, innovasjon og industrisamarbeid i samarbeid med Kongsbergindustrien .
Politisk erfaring:
Startet som leder i Drammen Unge Høyre, sittet i Drammen Bystyre og Formannskap, vært leder i Hovedutvalg for Utdanning og gruppeleder for Høyre i Hovedutvalg for kultur og idrett i Drammen kommune. Var statssekretær for Erna Solberg, i Kommunal- og regionaldepartementet med spesielt ansvar for innvandring og integrering. Stortingspolitiker i to perioder 2013-2021.Sittet i Helse- og omsorgskomiteen og Kommunal og forvaltningskomiteen og var leder i Familie- og Kulturkomiteen. Var leder i Buskerud Høyre innbefattet Viken Høyre i 12 år. Sitter nå i styre i Høyres Kvinneforum.
Hvilke av dine tidligere erfaringer mener du er mest relevant med tanke på en plass i fylkestinget?
Jeg har arbeidserfaring fra Universitet i fylket, politisk arbeid i fylket og organisasjonsliv i fylke. Det gir en bredde i kunnskap og forståelse for saker i fylket. Min jobb som fylkesleder ga meg god oversikt og innsikt i de utfordringen som Buskerud har. Universitetet har også tre campus i Buskerud; Drammen, Kongsberg og Hønefoss. Jeg kjenner og har jobbet for fylkes tre sykehus, særlig Drammen nye sykehus og Hallingdal sjukestue. Jeg har vært med å utvikle disse institusjonen i min rolle som rektor ved Høgskolen i Buskerud, styreleder i Vestre viken HF og stortingspolitiker i Helse -og omsorgskomiteen.
Jeg har god kjennskap til politiske beslutningsprosesser, hvordan forhandle frem løsninger og få saker igjennom. Denne erfaringen vil jeg bruke i fylkespolitikken.
Mest av alt har jeg erfaring og liker å jobbe med forskjellige mennesker med forskjellige interesser. Jeg er god til å samarbeide og oppnå resultater sammen med andre.
Jeg er resultatorientert, og det preger mitt arbeid
Utdanning:
Utdannet sykepleier ved Statens sykepleierskole, 2-årig sykepleielærer utdanning ved Norges sykepleierhøyskole, Embetsstudie i sykepleievitenskap ved UiO, Studier i psykologi og samfunns geografi ved Trinity College, Dublin, Master of Excutive Management ved BI Oslo.
Yrkesfaglig bakgrunn/erfaring:
Yrkesfaglig bakgrunn/erfaring: sykepleier ved Rikshospitalet, forsker og lektor på Høyskolen i Buskerud, dekan på Avdeling for Helsefag, Høgskolen i Buskerud, rektor på Høgskolen i Buskerud,
Statssekretær for Erna Solberg i Kommunal og regionaldepartementet, stortingspolitiker i to perioder 2013-2021.Sittet i Helse- og omsorgskomiteen og Kommunal- og forvaltningskomiteen og var leder i Familie- og Kulturkomiteen. Heltidspolitiker.
Nå er jeg seniorrådgiver i rektors stab ved Universitetet i Sørøst-Norge i 80% stilling
Erfaring fra andre organisasjoner:
Nestleder i styre Helse Sør-Helseforetak Nestleder i styre i Rikshospitalet Helseforetak Styreleder i Vestre Viken Helseforetak. Styremedlem i Strømsgodset Toppfotball
Sitter nå som: Styreleder i Konnerud idrettslag Styreleder i Eikholt Nasjonale kompetansesenter for døvblinde Styremedlem i Fontenehuset Drammen Styremedlem i Vinmonopolets bedriftsforsamling Leder Drammensregionens Næringsforening sin ressursgruppe for Kultur- og kreative næringer