På jobb for et bedre Melhus
Årets andre kommunestyremøte fant sted den 21. mars 2023. Engasjerte Høyre-representanter jobber hardt for å utvikle Melhus til en enda bedre kommune å bo og arbeide i. Flere viktige saker sto på agendaen.
![](https://hoyre.no/content/uploads/sites/293/2023/07/2023-03-21-21.46.44-scaled.jpg)
For første gang møtte Vidar Krogh-Albertsen for Høyre i Melhus kommunestyre, mens gruppeleder Mikal Kvaal ble valgt til settevaraordfører under møtet.
Avhending av bygningen Lensmannsgården
Avhending av bygningen Lensmannsgården var en av sakene som ble diskutert. Høyre uttrykte sin støtte til videre utbygging av Bankkvartalet.
– Dette vil bidra til å utvikle Melhus sentrum til det bedre, og kommunen vil med dette unngå en kostbar og komplisert rehabilitering av Lensmannsgården, og det vil i stedet sikre bedre utnyttelse av området. Vi må selvsagt ivareta eksisterende leietakere og beboere i prosessen, sier Marius Krogstad Aune.
![](https://hoyre.no/content/uploads/sites/293/2023/07/2023-03-21-20.30.28-scaled-e1688768698384-1024x728.jpg)
Rehabilitering av svømmebassenget ved Eid skole og barnehage
Rehabilitering av svømmebassenget ved Eid skole og barnehage var en annen sak som ble diskutert. Å sikre at barna kan ha god svømmeopplæring er viktig. Høyre la vekt på behovet for det, men uttrykte samtidig bekymring for kostnadssprekker.
![](https://hoyre.no/content/uploads/sites/293/2023/07/2023-03-21-20.32.32-scaled-e1688768768463-1024x696.jpg)
Ikke salg av eiendom i Potten
En forespørsel om å få kjøpe en kommunal grunneiendom i Potten i Melhus sentrum var også et tema som engasjerte kommunestyret, men som ble avvist. Marius Krogstad Aune snakket om behovet for bedre parkeringsmuligheter i Melhus sentrum her og nå, men samtidig viktigheten av helhetlig utvikling og samarbeid med private aktører om eiendommen framover. Han pekte også på at det er en mulighet for å etablere et bofellesskap for eldre på tomten på lengre sikt.
![](https://hoyre.no/content/uploads/sites/293/2023/07/2023-03-21-21.50.42-scaled-e1688768558583-1024x705.jpg)
Interpellasjoner
Flere interpellasjoner ble også behandlet. En handlet om moderasjonsordning på fritidsaktiviteter og kompensasjon for bompasseringer, hvor det var enighet om behovet for å redusere belastningen på kommunens innbyggere i forbindelse med bomordningen, men Høyre mener staten måtte ta ansvar for å finne en bedre løsning.
Helseplattformen ble også diskutert i form av en interpellasjon. Helseplattformen har potensial til å forbedre helsetjenesten, men Melhus kommune må være oppmerksomme på de utfordringene som har oppstått. Det ble uttrykt behov for å rydde opp i tekniske feil og mangler for å sikre pasientsikkerhet, forutsigbarhet og økonomi.
Stort engasjement under møtet
Melhus Høyre er glade for det engasjementet som ble vist fra representantene under kommunestyremøtet, og ser frem til å fortsette arbeidet for et bedre Melhus.
![](https://hoyre.no/content/uploads/sites/293/2020/11/img_2488-scaled.jpg)