Regjeringen sulteforer veiutbyggere i Trøndelag
Situasjonen på E6-strekningen mellom Hovin og Kvål er uholdbar. Strekningen skal ikke bli glemt. Høyre vil gi Nye Veier de midlene de trenger for å bygge.

Nylig besøkte jeg Lundamo for å se nærmere på situasjonen rundt E6-utbyggingen. Veien fungerer som næringslivets blodåre mellom Oslo og Trondheim, og er viktig både nasjonalt og lokalt. Midt i trafikkaoset må barn og unge krysse veien for å komme seg til og fra skolen. Jeg så selv hvor trafikkfarlig dette var med mye tungtransport på veien, og selv om det er bra at midlertidige tiltak som fartsdumper og lavere fartsgrense er satt i gang, er det langt fra nok.
Den planlagte E6-strekningen gjennom Lundamo er byggeklar. Reguleringsplanen er godkjent. Nå må vi unngå unødvendig utsettelser. Regjeringen gir ikke Nye Veier nok finansiering. Årets sats er for eksempel ikke justert for prisveksten i byggebransjen. Det er tydelig at Nye Veier blir «sulteforet». På grunn av dette reduserer regjeringen handlingsrommet til Nye Veier.
Situasjonen på strekningen fra Gyllan til Kvål tar jeg på aller høyeste alvor. Høyre vil gi Nye Veier mer ressurser og sikre langsiktige, forutsigbare rammer, slik at prosjekter som Lundamo ikke stopper opp. Vi vil:
- Styrke Nye Veier med bedre forutsigbarhet, slik at utbygging kan skje raskere og billigere.
- Øke ambisjonsnivået i Nasjonal transportplan og prioritere flaskehalser og de mest trafikkerte og utsatte strekningene først.
- Effektivisere planlegging og utbygging med bedre kostnadskontroll.
- Redusere vedlikeholdsetterslep og sikre bedre kapasitet der trafikkbelastningen er størst.
Bygging av E6 blir en de viktigste sakene jeg skal kjempe for på Stortinget, om jeg blir valgt inn på mandag 8. september.
Av Henrik Kierulf, andrekandidat til Stortinget for Høyre
Innlegget ble først publisert i Avisa Gaula 7. september 2025.