Ingen slagord – bare konkrete valgløfter
Høyres alternativ til dagens regjering er tydelig. Vi står klare med en politikk som styrker Norges konkurransekraft, forsvarsevne og velferd. Som satser på læring i skolen og raskere helsehjelp.

– Høyre tror på en politikk hvor folk kan beholde mer av sine egne penger og gjøre egne valg og prioriteringer.
Av Benjamin Furuly, fylkesleder i Troms Høyre
Nordlys sin politiske redaktør, Maja Sojtaric har gjort sin analyse av den siste lokale meningsmålingen for Troms. Det er ingen tvil om at Høyre har store ambisjoner om å bytte ut dagens regjering med en ny Høyre-ledet borgerlig regjering. Tiden framover skal vi bruke på å vise hvorfor det er viktig.
Derfor har Høyre den siste uka lansert en rekke løfter til velgerne som skal gjennomføres dersom Høyre får velgernes tillit til høsten.
Det skal bli mer lønnsomt å jobbe
Dagens regjering har økt skattene for både folk og næringsliv, uten at velferdstjenestene har blitt bedre. Høyre vil senke skatten for alle som er i jobb med 12 000 kroner i året. All inntekt under 150 000 kr skal bli skattefri. Vi må gjøre det mer lønnsomt å jobbe i Norge, fordi vi trenger mer arbeidskraft framover. Høyre tror dessuten på en politikk hvor folk kan beholde mer av sine egne penger og gjøre egne valg og prioriteringer.
Vi ønsker mer norskt eierskap
Formuesskatten på norske arbeidsplasser skal fjernes. I en tid hvor vi må øke vår konkurransekraft og investere mer i næringsliv, kan vi ikke ha en skatt som suger investeringskraften ut av landet vårt. Vi trenger mer norsk eierskap i bedrifter, og de små og mellomstore jobbskaperne må få bedre vilkår til å skape mer.
Mer trygghet i hverdagen
Høyre har også sagt at det er behov for å ansette minst 1000 nye politifolk i landet. Det må vi gjøre for å slå tilbake på den økende kriminaliteten som har kommet de siste årene. Politiet sitt utstyr skal løftes og moderniseres, og de skal ha nødvendige verktøy for å slå ned på økt gjengkriminalitet og ungdomskriminalitet.
Også innenfor forsvarspolitikken går det for sakte med dagens regjering. Til tross for at man har landet en enstemmig langtidsplan i Stortinget, klarer ikke regjeringen å få fart på oppbygningen av Forsvaret raskt nok. Forsinkelsene på basen i Ramsund er et eksempel på dette. Vi trenger en regjering som kan bygge Forsvaret raskere og bedre, sørge for at Forsvaret kan øve og trene mer og rekruttere mer personell.
Vi står klar
Man kan selvsagt kalle Høyres lansering av vårt alternativ til Støre-regjeringen for en nasjonal tsunamibølge slik Nordlys gjør. Den bølgen vil ikke bli noe mindre i august og september når forskjellene skal tydelig fram.
Høyres alternativ til dagens regjering er tydelig. Vi står klare med en politikk som styrker Norges konkurransekraft, forsvarsevne og velferd. Som satser på læring i skolen og raskere helsehjelp. Og som gir folk større frihet og mer igjen i lommeboka til å ta egne valg.
En ting har Sojtaric rett i: Høyre har ingen slagord. Bare faktiske løsninger på det som trengs for Troms framover.