Bli kjent med:

Hilde Ingerid Skøien Waaler

67 år, Lunner
Rådgiver, bonde, skogsforvalter, journalist
Ønsket plassering på listen: Ikke viktig

Beskriv kort hvorfor du ønsker å stille som kandidat for Akershus og hva som er din motivasjon:

Akershus fylke er et av de mest sentrale regionene i Norge, ligger tett opp til hovedstaden og har en stor befolkning. Dette gir mange muligheter, men også spesielle utfordringer knyttet til en region med mange kontraster og motsetninger i geografisk tette områder, men store mentale og praktiske avstander.

Jeg og min familie bor på bygda, men likevel tett på hovedstaden. Jeg representerer en liten kommune, men en viktig pendlerkommune for regionen. Mange i Akershus bor som meg, og finner det både utfordrende – og bra å bo tett opp til store befolkningsmessige knutepunkt og hovedstaden i umiddelbar nærhet. Hvordan forene disse to verdenene på en best mulig måte til beste for alle innbyggerne i Akershus? Jeg vil være med på å bygge Akershus som en god plass å leve og bo. Og bidra med min kunnskap og mine erfaringer fra opphold og bosted både i utland og andre regioner i Norge.

Politiske interesseområder:

  • Samferdsel og morgendagens transportløsninger
  • Eldreomsorg og et aldersvennlig samfunn
  • Næringsutvikling og verdiskapning
  • Samfunnsutvikling – muligheter og motsetninger i fremtidens Akershus»

Politisk erfaring:

  • Unge Høyre på 1970-tallet
  • Unge Høyres representant i Bydelsutvalget i bydelen Bjerke
  • Vararepresentant for Høyre i Sandnes kommune begynnelse av 1990-tallet
  • Styremedlem i Lunner Høyre siden 2016
  • Foreningsleder i Lunner Høyre i 2025 og 2026
  • Varapresentant til kommunestyret i Lunner fra 2023
  • Varapresentant til Plan og Utviklingsutvalget i Lunner fra 2023
  • Nestleder i Eldrerådet i Lunner fra 2023
  • Medlem av Akershus Høyres Lederforum Nedre Romerike

Hvilke av dine tidligere erfaringer mener du er mest relevant med tanke på en plass i fylkestinget?

I tillegg til livets skole, tror jeg mine erfaringer som foreningsleder, som nestleder i Eldrerådet og som vararepresentant i både kommunestyre og plan og utviklingsutvalget er relevant å ta med seg inn i en fylkessammenheng.

Utdanning:

Norsk grunnfag – fra Universitetet i Oslo
Bachelor of Science in Journalism and Public Relations – fra universitet i USA

Yrkesfaglig bakgrunn/erfaring:

Hilde har jobbet både som journalist og redaktør i flere publikasjoner. I tillegg har Hilde 35 års praktisk erfaring innen omdømmebygging, organisasjonsutvikling, krisekommunikasjon, mediehåndtering, strategisk rådgivning, myndighetsoppfølging og næringspolitiske aktiviteter.
Frem til 2012 var Hilde medlem av konsernledelsen og ledet kommunikasjonsarbeidet i offshoreselskapet Seadrill med 8000 medarbeidere i 18 forskjellige land.

Hilde har bred erfaring som talskvinne fra en rekke kommunikasjonsfaglige prosjekter, hvorav flere med betydelig oppmerksomhet i media, både nasjonal og internasjonalt. Waaler har vært rådgiver for flere konsernsjefer og fungert som strategisk sparringspartner i en rekke omdømmeutfordrende hendelser.

De siste 15 årene har Hilde jobbet primært som rådgiver innen beredskap, krisehåndtering og krisekommunikasjon og holdt kurs og treningsopplegg knyttet til mediehåndtering for en rekke større næringsforetak samt kommuner og offentlige virksomheter.

Erfaring fra andre organisasjoner:

  • Hilde har de siste åtte årene sittet i styret i Lunner Grunneierforening, hvorav de siste fem årene som styreleder.
  • Hilde har også sittet i styret i Lunner Allmenning, børsnoterte Eitzen Maritime Services ASA, Stavanger Sjøfartsmuseums Fondsstyre, Stavanger Rederiforening samt Norsk Petroleumsforening – Stavanger chapter.
  • Hilde har vært medlem av Rådgivende tenkegruppe Maritime Forum, Stavanger og leder for
    Markeds-komiteen for ONS-konferansen i Stavanger (Offshore Northern Seas).
  • Hilde har også vært medlem av prosjektkomiteen for Stavanger Tallship Race og organisasjons-komiteen «»The Oil Capital of Norway»», 30 years Anniversary samt medlem av prosjekt-ledelsen for Stavanger Rederiforening – 100 års jubileum.
  • Hilde var også medlem av Stavanger Kommunes Styringsgruppe for bygging av Stavanger Konserthus.
  • Hilde ble i 2000-2004 valgt til sekretær for World Petroleum Congress.
  • Hilde var meddommer i Sandnes Herredsrett/Jæren Tingrett fra 1990 – 2013
  • Hilde har også vært studentsekretær for ANSA – Utenlandsstudentenes interesseorganisasjon, hvor hun etter endt utdannelse i USA også ble tillitsvalgt og medlem av Arbeidsutvalget og redaktør for studentavisen ANSA-NYTT som gikk til alle ANSAs medlemmer over hele verden. «