Trafikksikkerhet rundt Eid skole og oppvekstsenter
Kjetil Blokkum har sendt inn dette spørsmålet til møtet i utvalg for teknikk og miljø 01.02.2024.
I SU-møte på Eid skole 30. november 2023 ble trafikksikkerhet rundt Eid skole og oppvekstsenter tatt opp.
FAU ser det er en risiko for ulykker for skolelever ved passering av Riksveg 708 (fylkesvei 708, red.anm.) og videre over vegen som går ned til barnehagen, heretter kalt «barnehageveien».
Risikoen oppstår etter at barna har krysset riksveg 708 og skal over barnehagevegen. Her må da barna krysse barnehageveien der biler som skal til og fra barnehagen kjører. I tillegg kommer det inn busser inn i samme område hvor det er av og påstigning. Det er spesielt uoversiktlig for biler som kommer opp nevne vei og skal inn på Riksveg 708 da det er en bratt bakke opp og man får en stor blindsone foran bilen, samtidig må sjåføren passe på trafikk som kommer på 708, busser som kommer inn på busslomme samt barn som krysse veien til skolen.
Utfordringen ble også nevnt under høring ved bygging av barnehagen i sin tid.
I kartet under (se fil) forsøker jeg å vise hvordan trafikken er:
- Rød Pil: Hvor dagens elever skal gå.
- Grønn Pil: Hvor bussene kommer inn.
- Lilla Pil: Trafikk til og fra barnehagen.
Spørsmål:
Er det noen tiltak som bør gjøres for å forbedre trafikksikkerheten til de myke trafikantene i dette området? Kan fotgjengerovergangen over RV708 flyttes nord for busstoppet?
Kjetil Blokkum
Høyre