Oluf Ulseth blir ny byråd for helse i Oslo ​

Byrådsleder Eirik Lae Solberg oppnevner Oluf Ulseth (H) som ny byråd for helse når Saliba Andreas Korkunc (H) trer ut av byråd. ​

Oluf Ulseth, byråd for helse
Oluf Ulseth, byråd for helse.

Oluf Ulseth (H) er utdannet siviløkonom fra Norges Handelshøyskole (NHH) og har lang fartstid fra både politikk og næringsliv. Han var statssekretær ved Statsministerens kontor under Solberg-regjeringen fra 2019 til 2021, og har tidligere vært statssekretær i Nærings- og handelsdepartementet og Olje- og energidepartementet. I næringslivet har han blant annet vært administrerende direktør i Energi Norge og han har hatt lederstillinger i Statkraft og Storebrand, samt en rekke styreverv.

– Det skal være trygt å bli gammel i Oslo, og innbyggerne fortjener en helse- og omsorgstjeneste som setter den enkelte først. Oluf Ulseth er en dyktig og erfaren leder som kjenner både politikken og næringslivet godt. Jeg er glad for å få ham med på laget, og trygg på at han vil løfte arbeidet med kvalitet, valgfrihet og verdighet i omsorgen, sier byrådsleder Eirik Lae Solberg (H).

– Jeg gleder meg veldig til å ta fatt på oppgaven. Oslo har nettopp vedtatt en historisk bydelsreform, og jeg ser frem til å være med på å gjennomføre den og flytte flere tjenester nærmere innbyggerne. Jeg vil jobbe for valgfrihet og kvalitet i omsorgen, der vi tar alle gode krefter i bruk og hvor eldre gjennom fritt brukervalg selv kan bestemme hvem som kommer hjem til dem for å hjelpe. Samtidig blir det spennende å lære mer om alt det gode arbeidet som allerede skjer på helsefeltet, sier påtroppende byråd for helse, Oluf Ulseth (H).

Saliba Andreas Korkunc (H) går av som byråd for helse.

– Saliba har gjort en imponerende jobb i rollen som byråd. Han har stått i bresjen for innføring av langvakter på helsehusene, som har økt kvaliteten for beboerne og bedret arbeidshverdagen for de ansatte. Han har lagt frem forslag til bydelsreform, som vil løfte kvaliteten på tjenestene til innbyggerne. Vi slipper nå alle gode krefter til i eldreomsorgen, der kvaliteten til brukerne igjen er blitt det avgjørende. Byrådet har allerede konkurranseutsatt fire sykehjem og skal konkurranseutsette ytterligere to, sier byrådsleder Eirik Lae Solberg (H).