Trafikken fra Kongshavn vil ikke gå inn i bydelen
Det er ikke lenger riktig å ha store avstengte terminalområder midt i sentrum.

Vil frigjøre arealer til byutvikling
Byrådet mener at en felles terminal for utenriksfergene på Kongshavn er den beste løsningen for Oslo. Det å samle havnevirksomheten i Sydhavna frigjør store, sentrumsnære arealer til bruk for byens befolkning.
Kongshavn skal ikke være til hinder for beboere eller et godt byliv i Gamle Oslo.
Å samle all havnevirksomhet der det allerede er havnevirksomhet i dag, vil ikke forstyrre beboere i Bydel Gamle Oslo, Gamlebyen eller på Grønland. Til det ligger Kongshavn et godt stykke unna.
Trafikken fra Kongshavn vil ikke gå inn i bydelen, men den vil gå rett ut på riksveien og tunnelene som allerede benyttes av havna i dag. Det kan også ha sine fordeler for videre håndtering av gods for eksempel, at vi kan vurdere videre tilrettelegging på godssporet på jernbanen.
Dersom vi legger utenriksterminalen til Vippetangen vil vi derimot få tungtrafikken inn i sentrum.
Byrådet synes ikke det er et godt bymessig grep, og noe som heller ikke er en god ide for trafikksikkerheten til myke trafikanter, utrykning fra brannstasjonen eller fremkommeligheten for kollektivtrafikken rundt Jernbanetorget – Norges største kollektivknutepunkt.
Fergene og terminalen vil være mer synlige på Vippetangen enn på Kongshavn.
Vil ikke se fergene
På Kongshavn vil beboerne i Gamle Oslo ikke se fergene direkte, til det blir de liggende for langt sør. Dersom vi utvider terminalen på Vippetangen vil derimot fergene og terminalen ligge rett i synsfeltet for Akershus slott fra Middelalderparken, Sørenga, Jernbanetorget og Bjørvika.
Kongshavn er dessuten allerede planlagt til havnevirksomhet. Det å legge utenriksfergeterminalene her vil ikke endre situasjonen betydelig.
Byrådet mener det er smart å samle all havnevirksomhet i ett område der det allerede er havnevirksomhet i dag. Dette er til det beste for byen og til det beste for beboere i Bydel Gamle Oslo.