Informasjon om nominasjonsprosessen ved fylkestingsvalget 2027
Nominasjonsprosessen for fylkestingsvalget 2027 er godt i gang. Her kan du lese litt mer om prosessen fram mot valget i september 2027.

Nominasjonskomiteen for Trøndelag Høyre ble valgt på fylkesstyremøtet 26.mars 2026. Der ble også dato for nominasjonsmøtet satt: Søndag 25.oktober 2026.
Dette er nominasjonskomiteen:
- Renate Trøan Bjørshol, Stjørdal, leder, kontaktinfo: renbjo@stjordal.kommune.no, 97 15 67 11
- Mats Ramo, Trondheim
- Bernt-Even Seierstad, Namsos
- Roger Antonsen, Hitra
- Karl Erik Haug, Trondheim
- Mona Slettum, Røros
- Lars Tvete, Senior Høyre
- Kaisa Amdam, Unge Høyre
Alle fylkestingskandidater ved forrige fylkesvalg er kontaktet og spurt om de ønsker å stille seg disponible som eventuell listekandidat også i 2027. Liste over dem som har svart ja, er publisert på nettsiden og på facebooksiden vår.
Det neste som skjer er at alle lokalforeninger, medlemmer og alle andre som ønsker det, kan foreslå kandidater som man mener kan være aktuelle for Trøndelag Høyre. Det vil sendes ut eget skjema til medlemmer og lokalforening, men alle kan foreslå kandidater via denne lenken: https://hoyre.no/kandidater/. (Husk å velge «Trøndelag» under «fylke»). Du trenger ikke høre med personen du ønsker å nominere, nominasjonskomiteen tar seg av dette, men skriv inn fullt navn og gjerne kontaktinfo om du har. Personen trenger heller ikke å være medlem av Høyre/ Trøndelag Høyre nå, men må ved eventuell tilbud av listeplass, selvfølgelig melde seg inn. Frist for å foreslå kandidater er tom 10.mai.
Nominasjonskomiteen arbeider etter denne datoplanen:
| Dato | Aktivitet |
| Innen 5.april | Brev til kandidater som sto på listen ved sist valg |
| 12.april | SVARFRIST for tidligere kandidater |
| 14.april 18.00 | Møte i nominasjonskomiteen |
| Innen 19.april | Svar fra tidligere kandidater legges ut på Trøndelag Høyres hjemmeside |
| Innen 19.april | Brev til medlemmer og lokalforeninger hvor en informere om hvem som ønsker gjenvalg, samt ber om innspill på nye kandidater |
| 10.mai | Frist for å sende inn forslag på kandidater |
| 13.mai 17.00 | Arbeidsmøte i nominasjonskomiteen |
| 15. mai | Sende ut forespørsel til foreslåtte kandidater: foreslåtte personer blir spurt om valgvillighet |
| 24. mai | Svarfrist for å bekrefte/avkrefte sitt kandidatur |
| 27. mai kl 1800 | Møte i nominasjonskomiteen |
| Innen 31. mai | Alfabetisk liste over foreslåtte kandidater blir publisert på Trøndelag Høyre sin hjemmeside |
| Innen 31. mai | Det sendes ut alfabetisk liste til Trøndelag Høyres lokalforeninger, med forespørsel om å gjennomføre prøvenominasjonsmøter |
| 23.august | Frist for lokalforeninger å melde tilbake fra prøvenominasjonsmøte av alfabetisk liste |
| 26. august kl 18 | Møte i komiteen |
| 30. august | Utsending av rådgivende uravstemning til alle medlemmer |
| 13. september | Frist for uravstemming |
| 14. september | Resultat fra rådgivende uravstemning legges ut på Trøndelag Høyre sin hjemmeside |
| 16. september 1800 | Møte i nominasjonskomiteen |
| 17. september – 8.oktober | Arbeid i komiteen – Egen kjøreplan Intervjuer av aktuelle kandidater vil foregå i denne perioden. |
| 30.sep | Møte i nominasjonskomiteen. Lande listeforslag. |
| Senest 27.sep (senest 4uker før nominasjonsmøtet) | Innkalling nominasjonsmøte- tid og sted |
| Senest 11.okt- Senest to uker før nominasjonsmøte | Presentasjon av nominasjonskomiteens forslag |
| 25.okt 2026 | Nominasjonsmøte- tid og sted kommer. |
*Med forbehold om mindre endringer for å ivareta en best mulig prosess for partiet.