Møre og Romsdal Høyre vil:
Møre og Romsdal Høyre hadde fylkesårsmøte lørdag, den 6. juni 2026. Her er resolusjonene og uttale som ble vedtatt.

Resolusjon – Stad skipstunnel
Møre og Romsdal Høgre forventer at Stortinget prioriterer bygging av Stad skipstunnel no.
Prosjektet må få tildelt midlar i RNB (revidert nasjonalbudsjett) slik at prosjektet kan startast opp. Høgre har prioritert 100 mill kroner til oppstart i sitt forslag til RNB. No må dei andre partia komme etter.
Stad er ei av dei mest vêrharde og farlege havstrekningane i Noreg. Mange sjøfolk, fiskarar og transportørar er avhengige av trygg ferdsel for å kunne gjere jobben sin. Stad skipstunnel vil gje ei trygg og føreseieleg seglingslei. Tunnelen vil redusere risikoen for ulukker og dermed gjere kvardagen tryggare for dei som arbeider på sjøen.
I ei krise- eller krigssituasjon vil sjøvegen vere ein av Noregs viktigaste transportkorridorar for mat, drivstoff, medisinar, personell og anna kritisk materiell. Stad er i dag ein sårbar flaskehals på kysten. Stad skipstunnel vil sikre ein trygg og føreseieleg sjøveg året rundt og styrkje både totalforsvaret og den nasjonale beredskapen.
Prosjektet er også viktig for næringslivet langs kysten. Trygg og stabil transport av fisk og andre varer er avgjerande for verdiskaping langs kysten. Stad skipstunnel vil slik bidra til meir effektiv transport, mindre forseinkingar og betre konkurransekraft for
eksportnæringane.
Prosjektet vil òg gje moglegheiter for gjenbruk av massar frå bygginga. Desse kan nyttast til næringsutvikling og gode infrastrukturtiltak, som igjen gir auka verdiskaping både lokalt og regionalt. I tillegg vil skipstunnelen styrkje reiselivet. Tryggare ferdsel vil vidare gjere det lettare å utvikle nye reiselivsprodukt og trekkje til seg fleire besøkande til kysten.
Stad skipstunnel har vore planlagd i mange år. No er det avgjerande å gå frå planar til handling. Vidare utsetjing vil svekkje både tryggleik og utvikling langs kysten. Stad skipstunnel må byggjast no!
Møre og Romsdal Høgre vil:
- at Stortinget legg til rette for oppstart av Stad skipstunnel i revidert nasjonalbudsjett 2026 (RNB)
Når ambulansen forsvinner, svekkes tryggheten
Møre og Romsdal Høyre er alvorlig bekymret over utviklingen der økonomiske innsparinger i helseforetakene kan føre til svekket ambulanseberedskap i distriktene. Forslag om nedlegging av ambulansestasjoner, redusert nattberedskap, færre ambulanser og økt bruk av midlertidige eller kompenserende tiltak skaper uro blant innbyggere og kommuner.
For folk i Møre og Romsdal handler dette om trygghet. Når alvorlig sykdom eller ulykker rammer, er minutter avgjørende. Lange avstander, værutsatte områder, øysamfunn og krevende geografi gjør at ambulansetjenesten i vårt fylke allerede opererer under utfordrende forhold.
Møre og Romsdal Høyre mener at ambulansetjenesten er en grunnleggende del av samfunnets beredskap og ikke kan behandles som et ordinært effektiviseringsprosjekt. Regjeringen og helseministeren har et tydelig ansvar for å sikre likeverdige akuttmedisinske tjenester i hele landet, også i distriktene. Dersom staten eller helseforetakene reduserer beredskapen, kan ikke ansvaret bare skyves over på kommunene, brannvesenet eller frivillige organisasjoner.
Frivillige og akutthjelpere er et viktig supplement i beredskapen, men de kan aldri erstatte en fullverdig ambulansetjeneste. Det samme gjelder kommunale legevaktbiler, som kan være et nyttig supplement, men ikke en erstatning for ambulanse med riktig kompetanse, utstyr og responsevne.
Møre og Romsdal Høyre vil:
- Sikre at ambulanseberedskapen i Møre og Romsdal opprettholdes på et nivå som gir innbyggerne trygg og forsvarlig akuttmedisinsk hjelp.
- Kreve at geografiske forhold, responstid, værutfordringer og avstand til sykehus tillegges avgjørende vekt ved organisering av ambulansetjenesten.
- Avvise at kommunene påføres nye oppgaver eller økonomiske belastninger som følge av redusert ambulansetjeneste. Arbeide for at regjeringen sikrer en nasjonal politikk som ivaretar likeverdige akuttmedisinske tjenester i hele landet.
- Legge til rette for en finansieringsmodell som sikrer et likeverdig og tilfredsstillende sykehustilbud for innbyggerne i Møre og Romsdal.
Et helseforetak i dyp krise
Møre og Romsdal Høyre er alvorlig bekymret over at Helse Møre og Romsdal (HMR) har vært underfinansiert i mange år. Det har påvirket evnen til å gjøre nødvendige investeringer og ført til store kutt i driftsbudsjettene. I tillegg har innføringen av Helseplattformen krevd store ressurser og belastet budsjettene ytterligere.
Driftssituasjonen i HMR er prekær. Det er forespeilet at såpass mye som 1 mrd. NOK må dekkes inn over driften de neste årene. Dette kan i verste fall bety en nedbemanning på 750 – 1000 personer og en alvorlig svekkelse av tilbudet til innbyggerne. Sykefraværet er i henhold til direktørens virksomhetsrapportering til styremøtet stigende, nedbemanninger er under implementering, produksjonen stagnerende, og utsiktene til kortere ventetider er usikre. HMR sitt styre har foreløpig ikke framlagt en helhetlig plan for nedskjæringer i driften hvor konsekvensene for pasientene, ansatte og for det totale helsetilbudet er synliggjort.
I fylkesårsmøtet i januar vedtok Møre og Romsdal Høyre en resolusjon som blant annet pekte på behovet for å skille drift og investeringer, sikre en større grad av innsatsstyrt finansiering og legge til rette for en finansieringsmodell som gir økt handlingsrom og mer rettferdig fordeling av midlene, samt at merutgiftene med Helseplattformen må dekkes over statsbudsjettet. Situasjonen er mer prekær enn noen gang og det hviler et stort ansvar på regjeringen å sikre at HMR har en finansiering som gjør at vi unngår ytterligere kutt i tilbudet.
Møre og Romsdal Høyre vil at:
- ingen tiltak iverksettes i HMR før en samlet plan for foretaket er politisk forankret.
- helseministeren og regjeringen garanter for at sykehustilbudet i Møre og Romsdal er likeverdig med tilbudet ellers i landet og gjenspeiler etablert standard for tetthet av spesialistfunksjoner, herunder PCI.
- hovedstrukturen i HMR opprettholdes.
- Helse Midt Norge endrer den interne finansieringsmodellen i det regionale foretaket slik at fordelingen av midlene blir mer rettferdig.
- staten dekker merkostnadene ved innføring og drift av Helseplattformen.
- det etableres et skille mellom drift og investering, slik at finansieringen av nye sykehusbygg ikke må dekkes inn gjennom store kutt i tilbudet til innbyggerne.
Uttale barnehageforlik
Regjeringen tok selv initiativ til et bredt barnehageforlik som skulle sikre forutsigbarhet og trygghet for barn, foreldre, ansatte og barnehageeiere. Likevel har regjeringen gjentatte ganger unnlatt å følge opp det mest sentrale i forliket, som handler om dekning av pensjonskostnader i private barnehager.
Vi ser allerede eksempler på barnehager som varsler nedleggelse som følge av den økonomiske usikkerheten regjeringen har skapt. Dersom utviklingen fortsetter, kan konsekvensene bli alvorlige for barn, foreldre, ansatte og lokalsamfunn over hele landet.
Private barnehager er en grunnleggende del av velferdstilbudet til norske småbarnsfamilier, og de ansatte fortjener den samme tryggheten som de selv gir til barn hver eneste dag.
Møre og Romsdal Høyre krever at regjeringen følger opp sitt eget barnehageforlik og sikrer midler til å dekke pensjonskostnader til ansatte i private barnehager.