Pasientreiser må bli mer rettferdige
Pasientreiseordningen skal sikre at pasienter får nødvendig behandling, uavhengig av bosted og økonomi. Likevel slår ordningen likevel svært ulikt ut. Det vil Høyre gjøre noe med.

Store geografiske avstander, varierende kollektivtilbud og ulik praksis mellom helseforetakene gjør at mange pasienter får lange, belastende reiser og høye egenutgifter.
– For enkelte blir kostnadene så store at de risikerer å avstå fra nødvendig behandling. Dette rammer særlig pasienter i distriktene og bryter med målet om en likeverdig helsetjeneste, sier helsepolitisk talsperson Erlend Svardal Bøe.
Pasienter får i dag dekket overnatting i forbindelse med behandlingen, enten av hensyn til lang reisevei eller fordi helsetilstanden til pasienten gjør det nødvendig. I dag er satsen på 711 kroner per døgn i overnatting og 275 kroner per døgn i kostgodtgjørelse. Standardsatsen gjelder uavhengig av hvor dyr overnattingen faktisk er.
– Det må gjøres en grundigere vurdering av satsen knyttet til overnatting, slik at den treffer bedre og er mer i tråd med det reelle kostnadsbildet mange pasienter opplever, sier Svardal Bøe.
Dette vil Høyre gjøre
Høyre fremmer nå et representantforslag i Stortinget for å forbedre gjennomføringen av pasientreiser. Høyre vil:
👉 Vurdere satsen for overnatting ved pasientreiser, slik at den samsvarer bedre med de faktiske kostnadene pasientene har. I tillegg vil Høyre vurdere differensierte satser ved svært lange reiser.
👉 Utarbeide en klarere standard for hvor lang en pasientreise skal være, slik at pasienter med lang reisevei slipper unødvendig lang og belastende reisetid.
👉 Sikre at pasientreiser prioriteres i større grad når fly benyttes som reisevei til og fra behandling i helsetjenesten.
👉 Sørge for en mer helhetlig forvaltning av pasientreiser, der administrativ og praktisk gjennomføring sees bedre i sammenheng.