– Dette er faglige råd, ikke nye regler

Høyre vil ikke stoppe Bufdirs veileder om kjønnsmangfold. Partiet understreker at rådene er faglige anbefalinger – ikke nye regler eller påbud.

Tone Trøen
Tone Wilhelmsen Trøen er Høyres fraksjonsleder i familie- og kulturkomiteen. Foto: Hans Kristian Thorbjørnsen

Bakgrunnen for saken er et representantforslag fra KrF om å stoppe veilederen fra Bufdir om kjønnsmangfold. Denne skal gi råd til offentlig ansatte i møte med transpersoner og ikke-binære. Rådene har vært ute på høring og KrF ønsker altså å skrinlegge rådene i sin helhet. Høyres stortingsgruppe støtter ikke KrFs forslag om å skrote veilederen allerede før den er ferdigstilt.

– Offentlig ansatte har selv etterspurt mer kunnskap om hvordan de kan møte mennesker med ulike kjønnsuttrykk bedre, og rådene er frivillige å bruke. Målet må være at rådene bidrar til at transpersoner og mennesker med ulike kjønnsuttrykk opplever trygge og respektfulle møter med ansatte i offentlig sektor, sier Tone Wilhelmsen Trøen, fraksjonsleder i familie- og kulturkomiteen.

Hun understreker at rådene ikke endrer lovverket eller innfører nye plikter for hvordan offentlig ansatte skal ordlegge seg.

– Dette er faglige råd, ikke nye regler. De gir ingen nye rettigheter eller plikter, og vanlig språkbruk består, sier Trøen.

– En lærer eller annen offentlig ansatt kan altså fortsatt tiltale folk som «gutt» og «jente»?

– Ja, vanlig språkbruk består. Rådene handler ikke om å forby ord, men om å bruke et mer nøytralt språk i situasjoner der det kan bidra til tryggere møter mellom for eksempel elev og lærer. Når man vet hva personen selv foretrekker, er anbefalingen å bruke de ordene.


Vil avgrense rådene

Høyre mener det er uheldig dersom Stortinget begynner å stoppe faglig veiledning fra direktorater.

– Det er ikke Stortingets oppgave å detaljstyre hvilken veiledning og råd Bufdir skal gi. Da lager vi en helt ny praksis, hvor Stortinget overtar fagoppgaver. Det er lite klokt. Men når Bufdir nå skal gjøre rådene ferdig, gjør de klokt i å lytte til de innspillene de har fått, sier Trøen.

Høyre er tydelige på at rådene bør avgrenses.

– Vi forventer at rådene særlig retter seg mot konkrete møter mellom ansatte og brukere, for eksempel i NAV, helsetjenesten og skolen, der det er relevant og hensiktsmessig.

Trøen peker på at transpersoner er en liten og sårbar minoritet som ofte opplever diskriminering.

Det viktig å ta på alvor at mange mennesker med ulike kjønnsuttrykk opplever møtet med offentlig sektor vanskelig. Kunnskap som kan bidra til tryggere og mer respektfulle møter, gir bedre tjenester for alle
, sier Tone Wilhelmsen Trøen.