Slår realfagsalarm – vil ha krisepakke

Høyre mener Norge står i en alvorlig realfagskrise, og lanserer nå en krisepakke med 20 tiltak for å snu utviklingen.

MTG
Mathilde Tybring-Gjedde er leder av utdannings- og forskningskomiteen på Stortinget.


Bakgrunnen er tydelig røde tall: For få elever velger fordypning i matematikk, langt flere elever sliter i regning og rekordfå søker seg til lektorutdanningen i realfag. Dette skjer samtidig som næringslivet etterspør langt flere med realfagskompetanse.

– Elevene skal oppleve konkrete mestringsøyeblikk i hver eneste matte- og naturfagstime, fastslår Mathilde Tybring-Gjedde. Lederen av utdannings- og forskningskomiteen på Stortinget mener dagens undervisning i matematikk i for stor grad har beveget seg bort fra det grunnleggende.

– Mattefaget har i større grad blitt et samfunnsfag og skrivefag, framfor å regne med to streker under svaret, sier hun.

Et av Høyres konkrete forslag er derfor å gjøre læreplanene tydeligere, gi elevene mer øving og sørge for tidligere oppfølging av dem som sliter.

– Vi vil ha kartleggingsprøver i regning, slik at elever som sliter skal få intensivundervisning tidlig. Og vi vil tenne elevenes læringsgnist gjennom å satse på gode arenaer som vitensenter, Ungt Entreprenørskap, First Lego League og Newton-rom, sier Tybring-Gjedde.

Vil bruke gulrøtter

Samtidig peker Høyre på at mangelen på realfagslærere er en av de største utfordringene. Her foreslår partiet flere offensive grep:

– Vi vil headhunte flere fra næringslivet inn som realfagslærere i skolen. Vi vil øke, ikke kutte, i videreutdanning av realfagslærere. Vi vil også se på sletting av studielån som en mulighet for de som vil jobbe som realfagslærere i skolen, sier komitélederen.

For å få flere elever til å velge realfag, vil partiet også gjøre det mer attraktivt å ta de tyngste fagene på videregående.

– Vi vil se på økning i antall realfagspoeng som elevene får ved å velge realfag, sier Tybring-Gjedde. Hun og Høyre mener regjeringen ikke gjør nok for å møte utfordringene innen realfag.

– Realfagskrisen har vokst på deres vakt, og de har stemt mot Høyres forslag om realfagsløft gang på gang. Nå krever vi at Arbeiderpartiet snur. Dessverre virker det som det er fullstendig idétørke i Arbeiderpartiet, og de er bedre på lette medieutspill enn faktisk handlekraft, sier Mathilde Tybring-Gjedde.

20 forslag fra Høyre:

✏️ Lage en nasjonal realfagsstrategi.

✏️ Nedsette en realfagskommisjon for bedre læring i matematikk.

✏️ Gjøre læreplanene i matte og naturfag tydeligere og mer konkrete.

✏️ Løfte kognitiv forskning og nevrovitenskap i skole og lærerutdanning.

✏️ Beholde kartleggingsprøver i regning fra 1.-3. klasse.

✏️ Sikre digitale ressurser til foreldre i matematikk.

✏️ Åpne for fleksibel nivådeling i undervisningen.

✏️ Opprette talentsentre i realfag ved vitensentre i hele landet.

✏️ Innføre intensivopplæring i regning i overgangene mellom småtrinnet, ungdomstrinnet og videregående skole.

✏️ Styrke realfagsaktiviteter som Newton-rom og First Lego League.

✏️ Øremerke mer midler til videreutdanning i realfag.

✏️ Innføre egne karriereveier for realfagslærere.

✏️ Vurdere gjeldslette for å rekruttere realfagslærere.

✏️ Rekruttere flere fagfolk fra arbeidslivet inn i skolen.

✏️ Endre matematikkeksamen slik at en større del av eksamen gjennomføres uten hjelpemidler.

✏️ Styrke alternative opptaksveier til realfag (Y-veien).

✏️ Stille tydeligere krav til nasjonale sentre i realfag.

✏️ Innføre en egen finansieringspott til skoler som mangler realfagstilbud.

✏️ Styrke KompetansePLUSS og bransjeprogram for regning.

✏️ Vurdere å øke antall realfagspoeng i videregående skole.



Realfagsfakta

📚 1000 færre elever enn behovet velger fordypning i matte R1 og R2. Nye tall fra Universitetet i Oslo viser at 7000 studieplasser krever R2, mens bare 6000 elever har valgt R2 på videregående.
📚 31 % av norske elever er på laveste nivå i matematikk (PISA).
📚 43 % er på laveste nivå i naturfag på 9. trinn (TIMSS).
📚 Økende mangel på lærere med fordypning i realfag.
📚 For få velger realfag og IKT i høyere utdanning.
📚 Den siste rapporten fra NHO viser særlig behov for kompetanse innen
teknologi- og industrifag, elektro, bygg og anlegg.