Oppsummerte halvåret – pekte ut kursen videre
Et halvår med politiske gjennomslag – og nye reformer på vei. Det var budskapet da Høyre oppsummerte våren og pekte ut kursen fremover.

Fredag morgen inviterte Høyre til sommerlig pressekonferanse. Med Oslo Katedralskole som ramme oppsummerte Ine Eriksen Søreide, Henrik Asheim og Ola Svenneby et innholdsrikt halvår for partiet.
Selv med en mindre stortingsgruppe enn tidligere, påpekte partilederen at Høyre fortsatt setter dagsorden og samler flertall i viktige saker.
– Og det at regjeringen har mistet kontrollen over Stortinget, har gitt oss muligheter som vi har brukt. Men det har også gitt oss et ansvar for å finne gode og gjennomtenkte løsninger. Det ansvaret har vi tatt, sa Søreide.
Gjennomslag i viktige saker
Partilederen trakk frem en rekke saker der Høyre har fått flertall eller bidratt til viktige endringer denne stortingssesjonen.
– Høyre har fått en vippeposisjon, og i mange saker vil vi avgjøre hvem som får flertall. Den posisjonen har vi planer om å bruke aktivt fremover også, sa hun – og viste til flere viktige saker der Høyre har sikret flertall 👇
✅ Kvalitetssikret 35 havvindmilliarder
✅ Satt fart på utbyggingen av strømnettet som skal bidra til billigere strøm for folk og bedrifter
✅ Gjorde bensin og diesel billigere gjennom midlertidig kutt i drivstoffavgiften
✅ Sikret kommunene mer frihet fra statsforvalterens styring
✅ Foreslo et helhetlig løft for kvinnehelse og fikk flertall for hormoner på blå resept.
Har lyttet til hele landet
Parallelt med arbeidet på Stortinget har partiledelsen reist landet rundt på lytteturné. Målet har vært å møte medlemmer, tillitsvalgte og velgere for å få innspill til politikken frem mot kommunevalget neste år.
– Det har vært verdifullt. Vi har fått gode innspill fra alle vi har besøkt og det har vært viktig og nyttig å møte så mange av våre medlemmer og tillitsvalgte, sa Søreide.
Gjennom møtene har det også blitt tydelig hvilke utfordringer som bekymrer folk mest. Et av områdene Høyre vil prioritere fremover er å få flere i arbeid.
I dag står rundt 700.000 mennesker utenfor jobb eller utdanning. Over 114.000 av dem er under 30 år. Høyre mener dagens system i for liten grad hjelper folk tilbake i arbeidslivet, og varsler derfor videre arbeid med en omfattende NAV-reform.
– Det å ha en jobb å gå til handler om mye mer enn lønn. Det handler om å bli sett. Om å bidra og å høre til. At du har en plass i et fellesskap, sa partilederen.
Høyre vil blant annet erstatte dagens AAP-ordning med en mer arbeidsrettet ordning. Partiet gjentar invitasjonen til de øvrige partiene om å samarbeide om tiltak for å få ned sykefraværet.
– Det må handle mindre om hva du ikke får til, og mer om hva du kan klare. De 700.000 menneskene fortjener at vi tar ansvar for å finne en løsning sammen, fastslo hun.
Relaterte saker:
👉 Mattis (23) var i rusbehandling – nå er han Norges nest beste selger
Varsler lesereform
Skolen blir et annet hovedsatsingsområde for Høyre fremover. Bakgrunnen er flere nye rapporter som viser svake resultater i norsk skole, både i lesing og regning.
– Hvis elevene verken kan skrive, regne eller lese godt nok, vil all annen skolepolitikk være meningsløs, sier nestleder Ola Svenneby.
Høyre varsler derfor en lesereform som skal gi mer lesing og skriving i skolen, tydeligere kunnskapsmål og mer systematisk oppfølging av elever som sliter.
– Kunnskap må bli det viktigste i skolen igjen. Og da må vi begynne med lesingen. Ordene «øve» eller «pugge» er ikke fy-ord. De faglige forventningene til hva elevene våre skal lære, må opp. Da må vi ha tydeligere kunnskapsmål i læreplanene om hva elevene våre skal lære – og når.
Relaterte saker:
👉 Høyre får fullt gjennomslag for KI-grep i skolen
👉 Slår realfagsalarm: Foreslår krisepakke
👉 Dette er Høyres nye skolepolitikk
Klare i skatteforhandlinger
Skattekommisjonens rapport har preget den politiske debatten de siste ukene, og Høyre gjorde det klart at partiet ønsker større skattelettelser enn det kommisjonen legger opp til.
– Kommisjonens klare budskap er at skattenivået under Støre-regjeringen er for høyt, fastslo Høyre-ledelsen.
Partiet står fast på målet om å fjerne formuesskatten og advarer mot forslag som vil øke skatten på folks hjem og hytter.
– Målet vårt er et skattesystem som folk og næringsliv kan stole på, uansett hvilken side som styrer landet, sier Henrik Asheim, som også sitter i finanskomiteen på Stortinget.
Partileder Søreide avsluttet med å ønske alle en god sommer, men har ingen planer om å hvile for lenge på de berømte laurbærene:
– Jeg gleder meg til litt fri, men jeg gleder meg også til å komme tilbake over sommeren med kommunevalget i kikkerten, sa hun. Med gode lokale målinger flere steder i landet, berømmet hun innsatsen til partiets 107 ordførere og de lokale folkevalgte.
– Vi har vist gjennom god styring at Høyre er best egnet til å ta jobben i dag for å sikre velferden i morgen, sa hun.
Relaterte saker: